
Krvni tlak narašča v odvisnosti s starostjo in se razlikuje glede na spol človeka. Pri ženskah naraste po nastopu menopavze. Raziskava, ki je vključevala 14.355 oseb kaže, da imamo do 42. leta ženske nižji tlak kot moški. Sledi obdobje, ko je tlak izenačen pri ženskah in moških. Po 62. letu imamo ženske višji krvni tlak kot moški. Zastavlja se vprašanje kako hormonske spremembe v menopavzi vplivajo na tlak.
Srčno – žilne bolezni in menopavza
Znano je, da v obdobju pred menopavzo ženske v primerjavi z moškimi redkeje zbolimo za srčno-žilne bolezni, ker nas ščiti hormon estrogen. Ta privilegij izgubimo po nastopu menopavze. Po nastopu menopavze uživanje pripravkov, ki vsebujejo estrogen zmanjša tveganje za bolezni srca in ožilja.
Krvni tlak in menopavza
Visok tlak je eden glavnih dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja. Čeprav je krvni tlak po menopavzi značilno višji pri ženskah kot pri moških pa hormonske spremembe v menopavzi niso edini dejavnik, ki vpliva nanj. Potrebno je upoštevati še druge spremembe, to je vpliv staranja, povečanje telesne teže oziroma kopičenje maščobnega tkiva in genetiko.
Kako lahko sami znižamo krvni tlak:
-
- vzdržujmo zmerno telesno težo
- uživajmo zdravo prehrano
- omejimo vnos soli in procesirane hrane
- skrbimo za redno vsakodnevno telesno aktivnost
- zmanjšajmo stres
- opustimo kajenje
- spijmo manj alkohola.
V primerih ko z zdravim načinom življenja ne uspemo znižati tlaka so potrebna zdravila za zniževanje krvnega tlaka. Visok tlak namreč kvari žile in obremenjuje srce.
Avtorica: dr. Mateja Štempelj
Vir: